1. Dzisiaj Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, w którym przeżywamy mękę i śmierć naszego Zbawiciela. Dzisiaj świętujemy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Dlatego poświęcamy palmy. Dzisiaj ostatnie Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym po Mszy św. o godz. 1500, czyli około 1550. Prosimy o uczestnictwo przez internet.
  2. Przypominamy, że w liturgii fizycznie może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Pierwszeństwo uczestnictwa mają osoby /po 1/ z rodzin, które mają zamówioną intencję Mszy św. Prosimy o pozostanie w domach i uczestniczenie przez internet lub telewizję. Szczególnie prosimy nie przyprowadzać ze sobą dzieci.
  3. W związku z epidemią koronawirusa ustał w naszym Sanktuarium ruch pielgrzymów. Kolejna niedziela bez wiernych w naszej Bazylice, bez pielgrzymek, rekolekcji i spotkań, no i bez największego spotkania, czyli Misterium Męki Pańskiej. Ustały również ofiary na funkcjonowanie tak wielkiego dzieła, które trwa w tym miejscu od stuleci. Dlatego z wielką nieśmiałością, zwracamy się o finansowe wsparcie Sanktuarium, które utrzymuje się z ofiarności przybywających tu ludzi. Dziękujemy wszystkim, którzy już złożyli ofiary na nasze konto i tym samym pomagają nam przetrwać ten trudny czas. Prosimy o dalszą finansową, lub rzeczową pomoc osoby nam życzliwe. Odwdzięczamy się naszą modlitwą i Mszami św. odprawianymi za naszych dobrodziejów. Zdajemy sobie sprawę, że nikomu nie jest łatwo w codziennym funkcjonowaniu, więc jeszcze raz gorąco Was prosimy o pomoc. Zawierzamy wszystkie trudne sprawy naszej Pani i Królowej Matce Bożej Góreckiej.
  4. Nie będzie w tym roku prób dla ministrantów i Marianek. Prosimy też, aby nie przychodzili usługiwać przy liturgii.
  5. W czwartek rozpoczynamy obchody Triduum Paschalnego:
    • Wielki Czwartek w tym dniu rano nie sprawuje się w Parafiach Mszy św. Księża Biskupi w Katedrach sprawują Mszę św. Krzyżma, na której poświęcają oleje. Msza św. Wieczerzy Pańskiej, na której wspominamy ustanowienie sakramentów eucharystii i kapłaństwa, w naszej bazylice będzie o godz. 1800. Prosimy o uczestnictwo przez internet. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ołtarzu Wystawienia, tzw. Ciemnicy, do godz. 2200.
    • Wielki Piątek – dzień śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych wszystkich katolików od 14 roku życia i post ścisły tzn. jeden posiłek do syta i dwa lekkie wiernych między 18 a 60 rokiem życia. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 800 wg planu. Odwiedziny chorych, tylko zgłoszonych specjalnie do odwiedzin, od godz. 800. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 1800. Prosimy o uczestnictwo przez internet. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim do godz. 2200. Ofiary składane podczas Adoracji Krzyża i przy Grobie Pańskim są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W Wielki Piątek rozpoczynamy nowennę do Bożego Miłosierdzia. Komunia św. poza liturgią, może być udzielona tylko chorym.
    • Wielka Sobota – dzień ciszy i kontemplacji Jezusa spoczywającego w grobie. Adoracja przy Bożym Grobie od godz. 800 do godz. 2000. Rozpoczęcie Liturgii Wielkiej Soboty o godz. 2000. Zapraszamy do uczestnictwa przez internet. Po Liturgii Paschalnej nie będzie już adoracji przy Bożym Grobie. Nie będzie w tym roku poświęcenia pokarmów ani na wioskach, ani w Bazylice. Poświęcenia pokarmów w domach, przed śniadaniem wielkanocnym, dokonuje ojciec, lub inna dorosła osoba. Rytuał w kwietniowym „Głosie Góreckim”. Komunia św. poza liturgią, może być udzielona tylko jako Wiatyk, czyli umierającym.
    • Niedziela Wielkanocna - Msza św. Rezurekcja o godz. 600. Zapraszamy do uczestnictwa przez internet. Nie ma procesji. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem będzie udzielone dla całej Parafii od drzwi kościoła. W tym dniu nie ma Mszy św. o godz. 800. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę.
    • Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. wg. porządku niedzielnego tj. o godz. 800, 1000, 1200, 1500 i 1830. Prosimy o uczestnictwo przez internet.
    • Plan spowiedzi świętej – /kaplica Matki Bożej Bolesnej i Bazylika/w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę od godz. 630 do 730 i od godz. 1730 do 1900. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota od godz. 800 do wieczornej liturgii.
    • Plan Adoracji na Wielki Piątek i Wielką Sobotę: (prosimy o podzielenie się mieszkańców wiosek i grup tak, by jednocześni przez 10 minut było po 5 osób i by mogła w ten sposób być na adoracji większość z danej wioski lub grupy)
      • 800 – mieszkańcy klasztoru
      • 900 – mieszkańcy Rataj
      • 1000 – mieszkańcy Wiktorówka
      • 1100 – mieszkańcy Piesna
      • 1200 – mieszkańcy Walentynowa
      • 1300 – Członkowie Żywego Różańca
      • 1400 – Ministranci, Marianki i młodzież
      • 1500 – Odnowa w Duchu Świętym
      • 1600 – Towarzystwo Św. Wojciecha, Członkowie ADS, Straż Górecka, Straż Honorowa NSPJ
      • 1700 – wszyscy, którzy nie mogli adorować w wyznaczonym czasie
    • Wielka Sobota:
      • 1800 – Członkowie ADS
      • 1900 – Odnowa w Duchu Świętym
  1. W zakrystii można nabyć świece wielkanocne Caritas, tzw. „Paschaliki”, duże w cenie 12 zł. i małe w cenie 5 zł. Świece zapalamy przy śniadaniu wielkanocnym, odmawiając modlitwę błogosławienia pokarmów. Pomagamy też w ten sposób rodzinom dotkniętym ubóstwem i spełniamy obowiązek jałmużny postnej.
  2. W tym tygodniu kancelaria parafialna będzie nieczynna. W sprawach pilnych proszę kontaktować się telefonicznie.
  3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Dostępna jest w internecie.
  4. Misjonarze Świętej Rodziny wszystkim Parafianom, Gościom, Pielgrzymom i uczestniczącym z nami przez internet życzą miłej, dobrej Niedzieli i całego tygodnia, Bożego Błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Góreckiej.