WARTO WIEDZIEĆ

KILKA INFORMACJI O DOMU REKOLEKCYJNYM

DOM PIELGRZYMA

Na terenie naszego Sanktuarium znajduje się DOM PIELGRZYMA, w którym znajdują się pokoje gościnne 3-4 osobowe z łazienką oraz aula konferencyjna na 120 osób. Przystosowany jest on do potrzeb osób niepełnosprawnych - wyposażony został w podjazd oraz sanitariaty dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

ARKA

Na terenie Sanktuarium znajduje się działający w sezonie punkt gastronomiczny „Arka”. Pielgrzymi mogą w nim zakupić m.in. obiady i inne ciepłe posiłki.

SKLEPIK Z DEWOCJONALIAMI

Znajduje się on w pobliżu „Domu Pielgrzyma”, przy ścieżce prowadzącej do pomnika ofiar pomordowanych podczas II wojny światowej. Nowy sklepik jest przystosowany do obsługi większej liczby pielgrzymów, co znacznie ułatwia wybór pamiątek lub dewocjonaliów i skraca czas oczekiwania na upragniony zakup.

KAMIEŃ Z TABLICĄ PAMIĄTKOWĄ

Położony w pobliżu Studzienki przed krzyżem misyjnym głaz z tablicą pamiątkową przypomina datę oraz miejsce objawienia się Matki Bożej na dębie pastuszkowi pasącemu w Gaju bydło.

STUDZIENKA

Z momentem objawienia się Maryi woda ze źródełka, przy którym pojono bydło, nabrała cudownej mocy. To po tę właśnie wodę po dzień dzisiejszy pielgrzymują tysiące pątników i pielgrzymów.
Wokół źródła znajduje się najstarszy budynek w Górce Klasztornej kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny potocznie nazywany "kaplicą studzienki". Każdego roku w pierwszą niedzielę lipca w Sanktuarium obchodzona jest uroczystość zwana Odpustem Studzienki.

GAJ

Górecki Gaj, to skrawek potężnej ongiś puszczy krajeńskiej, z której do dziś przetrwało około 30 prastarych dębów szacowanych na 400-700 lat. Obecnie - zaliczone do pomników przyrody - są pod ochroną. Znajdujący się w Gaju krąg pogański, to rekonstrukcja mejsca kultu największego bóstwa pogańskiego - Swarożyca, zwanego również Światowidem. W kręgu tym składano Światowidowi ofiary, zbierano się na narady i podejmowano ważne dla plemienia decyzje. W centrum kręgu rósł dąb zwany „Sławian”, który uległ zniszczeniu w 1956 roku.

KAPLICZKI NA PLACU OBJAWIENIA

Na Placu Objawiena znajdują się dwie kapliczki, którą wybudowali OO. Bernardyni w 1758 r. Miały być one początkową i końcową stacją Kalwarii Góreckiej. Dalsze prace przerwały im kryzysy Państwa i I rozbiór Polski.
Dziś  przedstawiona na zdjęciu jest kaplicą upamiętniającą pomordowanych w Górce Klasztornej 5 księży i 25 braci zakonnych Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny podczas II wojny światowej. Pełni ona też funkcję kaplicy pogrzebowej. Druga natomiast poświęcona jest żołnierzom Armii Krajowej.

GÓRECKI RÓŻANIEC

Pomysł stworzenia tego różańca narodził się w latach 80-tych XX wieku. Jest niepowtarzalny choćby z tego powodu, że przybywa mu ciągle paciorków. Każdy bowiem z nich ma wyryty kolejny rok od czasu objawienia się Matki Bożej. Pierwszy paciorek ma wyryte 1079, a pierwszego dnia stycznia Nowego Roku nawlekany jest następny paciorek z kolejną datą (obecnie znajduje się w przedniej części kościoła zawieszony caścianie).

TRUMIENKA ZAŚNIĘCIA MATKI BOŻEJ

W 1737 roku, podczas jednego z odpustów, niewidomy chłopiec z Zakrzewa w cudowny sposób odzyskał w Górce Klasztornej wzrok. Jako wotum dziękczynne kilka lat później jego ojciec ofiarował Sanktuarium ażurową trumienkę relikwiarzową z figurką Zaśnięcia Matki Bożej.
Praktykowany jest zwyczaj niesienia repliki
(znajdujęcej si w kaplicy studzienki) tej trumienki  w procesji w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej. Wielu pielgrzymów po dziś dzień modli się przed tą trumienką i prosi Matkę Bożą o pomoc w chorobach oczu (obecnie znajduje się w przedniej części kościoła zawieszona caścianie).

TAJEMNICZY GRANIT

Jego kształt przypomina jakiegoś bożka pogańskiego - mówią konserwatorzy zabytków kamiennych. Używany w czasach pogańskich do podtrzymywania świętego ognia na cześć Światowida. Jest to najstarszy zabytek w Górce Klasztornej. Starożytna swastyka wyryta z boku może oznaczać znak słońca i światła. Są na nim również wyryte liczne znaki chrześcijańskie (krzyże jerozolimski, krzyże Bożogrobców, krzyż Lotaryński, siedem wydrążonych wgłębień - 7 sakramentów oraz dziesięć guzów - 10 przykazań.
Najważniejszą jednak rzeczą jest wizerunek Salwatora - Zbawcy, tak dziwnie skonstruowany, że z greckih inicjałów IHS wyrasta postać człowieka.
Granit ten mógł być używany jako chrzcielnica, a wyryte znaki, to wymowne symbole, ukazujące wyższość Chrystusa nad bożkami, dla pierwszych nawróconych Pomorzan.
Granit ten stoi dziś w kruchcie góreckiego kościoła i służy za kropielnicę.

PAMIĘCI POMORDOWANYCH

Na terenie ogrodu góreckiego znajduje się pomnik ku czci osób zamordowanych w Górce Klasztornej podczas drugiej wojny światowej. Zgodnie ze świadectwem Jana Topora oraz innych osób  w okresie gdy sanktuarium służyło za obóz, w bestialski sopsób zamordowano tu przetrzymywaną kobietę (Annę Jaworską):" Przyprowadzili Żydów i Annę Jaworską. Przywiązali jej do nóg silne liny i dwom grupom Żydów, po pięciu w każdej, kazali ciągnąć w przeciwnych kierunkach. Selbschultze oświadczyli, że ich za to zwolnią. Kobieta prosiła o darowanie życia, bo ma małe dzieci. Krzyczała wniebogłosy. Zapamiętałem jej ostatnie słowa: „Jezus, Maryja, co wy ze mną robicie!”." Następnie rozstrzelano wszystkich Polaków i Żydów (ok. 40 osób) i pochowano w klasztornym ogrodzie. Po wojnie ciała pomordowanych ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Łobżenicy.

SKANSEN MASZYN ROLNICZYCH

Pomiędzy dzwonnicą a kapliczką „nad stawkiem” znajduje się skansen maszyn rolniczych. Ekspozycja ukazuje urządzenia i maszyny rolnicze wykorzystywane kiedyś w gospodarstwach rolniczych. Jest ona cały czas powiększana o kolejne eksponaty udostępniane od okolicznych rolników, które poddawane są renowacji przez pracowników Sanktuarium.